Leczenie Medycyna Porady lekarskie Zdrowie

Aparaty ortodontyczne – rodzaje i ich zastosowanie

shutterstock_333740771 (1)

Istnieje wiele metod korygowania wad zgryzu. Ich wybór jest uzależniony od wielu czynników takich jak stopień zniekształcenia zgryzu, wiek pacjenta, jego styl życia. Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych dostosowanych do różnych potrzeb.

Podstawowymi kategoriami, na które dzieli się aparaty do korekcji wad zgryzu to :

  • aparaty czynnościowe,
  • aparaty tradycyjne (ceramiczne, metalowe lub szafirowe),
  • aparaty samoligaturujące,
  • aparaty lingwalne,
  • aparaty z przeźroczystymi nakładkami.

Aparaty czynnościowe są zalecane dzieciom w wieku od 4 do 12 lat. To wyjmowane modele noszone głównie w nocy i przez 4 godziny w trakcie dnia. Mają zagwarantować, że zęby będą wychylać się we właściwym kierunku, szczęki odpowiednio rozwijać i zostanie właściwie przygotowane miejsce pod zęby stałe.

Istnieje wiele wariantów standardowych aparatów ortodontycznych, składających się z zamków przyklejanych do poszczególnych zębów, łuków które wywierają na nie nacisk, zmuszających je do przemieszczania się ligatur ortodontycznych przytrzymujących łuki.

Zamki mogą być wykonane z metalu – to najstarsze rozwiązanie – jednak może poszczycić się dużą skutecznością, dlatego jest bardzo popularne i preferowane przez wielu ortodontów. Ceramiczne zamki mogą być półprzeźroczyste lub przeźroczyste. Niestety ze względu na charakter materiału, z którego zostały wykonane są bardziej kruche i podatne na pękanie niż rozwiązanie metalowe. By temu przeciwdziałać producenci pogrubili ich konstrukcję.

Zamki szafirowe są wykonane z monokrystalicznego szafiru – to najbardziej przeźroczyste rozwiązanie, które jest właściwie niewidoczne na idealnie białych zębach. Jednak jeśli mają bardziej żółty odcień takie zamki mogą to podkreślać.

Aparaty samoligaturujące zawierają zamki, które nie wymagają ligatur, więc nie jest konieczna ich regularna wymiana. To rozwiązanie zawierające zamek przesuwny, blokujący łuk, potrafi przyśpieszyć leczenie, dzięki czemu zmniejsza się liczba niezbędnych kontroli ortodontycznych.

Aparaty lingwalne w sposobie działania przypominają tradycyjne rozwiązania, jednak są montowane na zębach po wewnętrznej stronie. Są niewidoczne z zewnątrz, co pozwala ukryć fakt poddawania się leczeniu ortodontycznemu. Niewielka liczba pacjentów narzeka na trudności w mówieniu, jakie stwarza im ten rodzaj aparatu (ponieważ montuje się go od strony języka). Lokalizacja może utrudniać utrzymanie takiego aparatu w czystości.

Ostatni rodzaj aparatów ortodontycznych to przeźroczyste nakładki. Szyny wykonywane z odcisków idealnie przylegają do zębów, co sprawia, że są praktycznie niezauważalne. Co 4 tygodnie wykonuje się nowe nakładki dopasowane do zębów zmieniających swoje położenie. W klinikach takich jak Smile Design Clinic można przeprowadzić całościowe leczenie ortodontyczne i dopasować twardość nakładki do swoich potrzeb.

To rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom z małą wadą zgryzu. Przezroczyste nakładki można łatwo wyjąć na przykład na czas jedzenia i czyszczenia. Co sprawia, że dużo łatwiej jest zachować właściwą higienę jamy ustnej i przeciwdziałać pojawieniu się próchnicy. To rozwiązanie ma najwięcej zalet kosmetycznych.

Piękne, proste zęby nie są już ekstrawagancją lecz stają się regułą. Nigdy nie jest za późno by skorygować swój zgryz, ponieważ stałe aparaty ortodontyczne nie mają ograniczeń wiekowych. W klinice Smile Design Clinic eksperci pomogą nam dobrać właściwe rozwiązanie do naszego stopnia wady zgryzu.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze