Dzieci Kobiety Leczenie Medycyna Medyczne Mężczyźni Porady lekarskie Zabiegi Zdrowie

Stomatologia bez bólu – czy to możliwe?

leczenie prochnicy ICON

Czasy bólu w gabinecie dentystycznym minęły bezpowrotnie i dziś nawet najbardziej skomplikowane zabiegi w zakresie zaawansowanej chirurgii szczękowej nie są bolesne. Niestety, przekonanie o bólu związanym z wizytą u dentysty ciągle zbiera swoje niechlubne żniwo i niekiedy z leczeniem stomatologicznym zwlekamy tak długo, aż ząb wymaga zabiegu ekstrakcji, czyli usunięcia. Nieracjonalność naszego unikania leczenia stomatologicznego graniczy niekiedy niemalże z, mającą podłoże nerwicowe, dentofobią – lękiem przed leczeniem stomatologicznym i dentystą.

Strach przed leczeniem stomatologicznym

Zdarza się, że osoby, które doświadczyły traumy stomatologicznej w dzieciństwie, uogólniają swoje lęki na przypadkowe odgłosy kojarzące im się z piłowaniem, borowaniem czy innymi odgłosami charakterystycznymi dla gabinetów dentystycznych. Stomatolodzy ze Smile Design Clinic wspominają o osobach, które w wyniku traum stomatologicznych z dzieciństwa relacjonowały nawet lęk przed odgłosami zwyczajnej wiertarki. Skrajności te wymagają konsultacji psychologicznej, w innych przypadkach wystarczy rozmowa ze stomatologiem o naszej wrażliwości na ból. Celem takiej rozmowy jest właściwe dobranie metody i techniki znieczulenia miejscowego, które całkowicie wyeliminuje ból podczas zabiegu dentystycznego.

Jakie są sposoby walki z bólem w stomatologii?

Pierwszą całkowicie nieinwazyjną metodą walki z bólem w trakcie zabiegu stomatologicznego jest nauka relaksacji. Stomatolodzy ze Smile Design Clinic podkreślają, że system treningu antystresowego może zastąpić nawet działanie zastrzyku przeciwbólowego, jednak nie każdy jest w stanie wykazać się tak zaawansowanymi umiejętnościami społecznymi. Trzeba nad nimi pracować długo i systematycznie. Dla przeciętnych pacjentów dostępna jest natomiast szeroka paleta wsparcia farmakologicznego. Obecnie mamy zróżnicowane metody i środki służące znieczuleniu miejscowemu. Najpopularniejsze z nich stanowi grupa najnowszej generacji anestetyków.

Anestetyki, czyli co?

Anestetyki to środki do znieczulenia ogólnego. Część z nich działania uspokajająco, powodując delikatną relaksację z sennością, jednak bez wyłączenia pełnej świadomości pacjenta. Wśród nich są również środki działające nasennie (tiopental i midazolam). Inne środki z grupy anestetyków działają przeciwbólowo, poprzez wyłączenie świadomości (fentanyl, halotan, ketamina). Jako środki wziewne, a więc wdychane przez pacjenta, stosuje się halotan i podtlenek azotu, zaś dożylnie ketaminę i tiopental.

Kiedy stosowane są anestetyki?

Te rodzaje farmaceutyków stosowane są podczas najbardziej skomplikowanych i długotrwałych operacji, w zasadzie nie dotyczą standardowej chirurgii szczękowej, gdyż w trakcie takich zabiegów stomatologicznych nie są konieczne. Nawet w przypadku nieleczonej dentofobii rozwiązania te nie mieszczą się w standardowych zabiegach stomatologicznych. Podstawowa gama środków znieczulających ogranicza się zwykle do znieczulenia miejscowego, a pełna narkoza dotyczy znikomej liczby pacjentów stomatologicznych.

Więcej informacji na stronie Smile Design Clinic.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze