Leczenie Medycyna Medyczne Porady lekarskie Zabiegi

Skuteczny sposób na leczenie nadpotliwości

Pozbadz sie nadpotliwosci

Wiecznie wilgotne ręce nie pozwalają Ci na komfortowe funkcjonowanie w towarzystwie? A może wstydzisz się niewspółmiernie dużego pocenia w stosunku do małego wysiłku? Jeśli zalewasz się potem, bardzo możliwe, że cierpisz na hiperhydrozę, czyli nadpotliwość.

Nadpotliwość – co to takiego?

To schorzenie, które objawia się wytwarzaniem nadmiaru potu. Wynika to z dwóch rzeczy. Pierwszą jest zbyt duża ilość gruczołów potowych, np. na dłoniach. W tej sytuacji objawy występują ,,od kiedy pamiętam”, ponieważ są uzależnione od genetyki. Drugą przyczyną może być prawidłowa ilość gruczołów, jednak z nadmierną aktywnością. Wzrost aktywności gruczołów potowych często wynika z zaburzeń hormonalnych: nadczynności tarczycy, braku równowagi katecholamin czy bardzo często w okresie pokwitania. Dlatego w przypadku nagłego pojawienia się objawów, warto udać się do endokrynologa – wyjaśnia lekarz z Kliniki Artederm w Józefowie.

Skuteczny sposób na pozbycie się nadpotliwości

Botoks. Najczęściej kojarzący się z pozbywaniem się zmarszczek czy powiększaniem ust. Jednak wykorzystywany jest w leczeniu hiperhydrozy. Jak to możliwe? Dzięki głównym właściwościom toksyny botulinowej, jaką jest hamowanie połączeń nerwowych. W tym przypadku połączenia między nerwem a gruczołem potowym. Dzięki temu jest on nieaktywny i nie produkuje potu.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Rozwiązanie jest idealne dla osób ze zwiększoną liczbą gruczołów potowych. Ostrzykiwanie toksyną botulinową wskazane jest w nadpotliwości pach, dłoni czy stóp. Zabieg leczenia nadpotliwości botoksem wykonywany w klinice Artederm w Józefowie pod Warszawą poprzedzony jest testem Minora. Sprawdza on, czy i w których miejscach występuje nadmiar gruczołów potowych. Dzięki temu pacjent zostaje odpowiednio zakwalifikowany do zabiegu i może spodziewać się rozwiązania problemu.

Skutecznie, ale też szybko i bezboleśnie!

Ostrzykiwanie skóry botoksem jest zabiegiem nieco nieprzyjemnym, ale dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego nie powoduje bólu. Trwa kilkanaście minut do pół godziny. Zaraz po wyjściu z kliniki można bez problemu wrócić do codziennych czynności. Ostateczny efekt uzyskiwany jest maksymalnie po dwóch tygodniach.

Czy każdy może wykonać ostrzykiwanie gruczołów potowych botoksem?

Zabieg przeznaczony jest dla osób, które mają nadmiar gruczołów potowych. Jeśli przyczyną są zaburzenia endokrynologiczne, jedynym sposobem na pozbycie się problemu jest leczenie przyczynowe. Przeciwwskazaniami są także ciąża i laktacja, choroby neurologiczne, takie jak: stwardnienie boczne zanikowe, zespół Lamberta Eatona i miastenia.

Jedna wizyta i po wszystkim?

Choć ten zabieg jest obecnie najskuteczniejszy, trzeba go powtarzać. Warto podkreślić, że iniekcje z użyciem botoksu nie niszczą gruczołów potowych. Jest to ich inaktywacja, czyli leczenie objawowe. Dlatego też zabieg jest ,,odwracalny” i nie powoduje trwałych zmian w organizmie. Efekt utrzymuje się do roku.

Zanim wykonam zabieg

Czekając na zabieg, można ograniczyć objawy z pomocą kilku wskazówek. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią garderobę. Noszenie luźnych ubrań z naturalnych włókien może poprawić sytuację. Dodatkowo, warto unikać kawy, ostrych przypraw czy alkoholu i starać się unikać sytuacji stresowych.

Czy warto pozbyć się problemu?

Nadpotliwość dotyczy do 3% populacji. Jednak dla wielu osób problem jest na tyle wstydliwy, że nie udają się z nim do specjalistów. To przypadłość bardzo uciążliwa i nieprzyjemna dla osób nią dotkniętych. Bywa, że komplikuje relacje zarówno zawodowe, jak i prywatne. Niekiedy prowadzi do tego, że osoby z nadpotliwością izolują się od społeczeństwa i nie spełniają swoich celów życiowych.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze