Kobiety Leczenie Medycyna Medyczne Mężczyźni Porady lekarskie Seniorzy Zabiegi Zdrowie

Plomby amalgamatowe – dlaczego warto, jak najszybciej je usunąć?

stomatolog

Plombowanie zębów to technika dentystyczna stosowana od lat, w przypadku ubytków w strukturze zębów spowodowanych np. próchnicą. Zabieg ten jest refundowany w przypadku leczenia dzieci w wieku 4-8 lat, jednak ze względu na swoje niskie koszty często jest też wybierany przez dorosłych.

Czym właściwie są plomby amalgamatowe?

Plomby amalgamatowe znane są szerzej jako plomby srebrne, ze względu na swoje srebrzyste wykończenie. Wypełnienia tego typu wykonywane są z amalgamatu, czyli stopu metali, wśród których znaleźć można m.in. rtęć pierwiastkową.

Dlaczego należy wymienić plomby amalgamatowe?

Rtęć pierwiastkowa to substancja toksyczna, której opary uwalniają się z plomby bezpośrednio do organizmu i magazynują w tkankach. Najwięcej oparów uwalnia się jeszcze w gabinecie dentystycznym, podczas zakładania oraz zdejmowania plomb, jednak do tego zjawiska dochodzi także w czasie przeżuwania, picia gorących napojów oraz ścierania zębów. Oprócz tego, amalgamator wykazuje zdolność przewodzenia temperatur, co może wiązać się z odczuwaniem bólu i dyskomfortu.

Z jakimi powikłaniami może wiązać się długotrwałe użytkowanie plomb amalgamatowych?

Zbyt długie użytkowanie wypełnień amalgamatowych może doprowadzić do problemów zdrowotnych, wśród których wyróżnić można m.in.:

  • alergie,
  • paradontozę,
  • schorzenia nerek,
  • autyzm,
  • choroby neurologiczne oraz autoimmunologiczne.

Warto też zdawać sobie sprawę, że nagromadzona w tkankach rtęć może doprowadzić do zatrucia rtęcią, które skutkuje uszkodzeniem nerek, płuc, a nawet mózgu. Plomby amalgamatowe mogą także powodować pękanie cienkich ścianek zębów.

Wymiana plomb amalgamatowych

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, należy jak najszybciej wymienić plomby amalgamatowe. W obecnych czasach istnieje wiele alternatyw dla srebrnych wypełnień, które przewyższają je nie tylko bezpieczeństwem, lecz także estetyką. Największą popularnością cieszą się plomby kompozytowe, które ściśle przylegają do szkliwa, a także pozwalają na łatwe szlifowanie i dopasowanie do zgryzu.

Oprócz wypełnień kompozytowych możemy spotkać:

  • materiały kompozytowe na bazie żywic,
  • żywice kompozytowe modyfikowane polikwasem,
  • glassjonomery.

Jak wygląda zabieg usuwania plomb amalgamatowych?

Ze względu na uwalnianie dużych ilości oparów rtęci, proces usuwania srebrnych plomb musi być przeprowadzany w specjalnych, profesjonalnych warunkach. Podstawą jest zabezpieczenie pacjenta przed zbytnim wdychaniem szkodliwych oparów, do tego celu używa się koferdamu, czyli gumowych zapor, które odizolowują zęby od reszty jamy ustnej. Następnie lekarz musi zadbać, aby usunąć i zebrać wszelkie pozostałości wypełnienia, w tym celu opracowano specjalne urządzenia zasysające. Samo usuwanie plomby wykonywane jest za pomocą profesjonalnego, diamentowego wiertła. Po zabiegu resztki wypełnienia zostają zutylizowane.

Dlaczego plomby amalgamatowe są jeszcze stosowane?

Pomimo swoich niebezpiecznych następstw, w Polsce srebrne wypełnienia wciąż cieszą się popularnością ze względu na swoją niską cenę, jednak Unia Europejska pracuje nad ich całkowitym zakazem. Niektóre państwa (m.in. Norwegia, Szwecja, Dania) już zrezygnowały ze stosowania tego rodzaju wypełnień.

Jeśli i ty wciąż posiadasz plomby amalgamatowe, jak najszybciej skontaktuj się z profesjonalnymi stomatologami z warszawskiej kliniki Smile Design Clinic.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze