Kobiety Leczenie Medycyna Medyczne Porady lekarskie Skóra, włosy i paznokcie Twarz Uroda Zabiegi Zdrowie

Trądzik różowaty – zobacz, co warto wiedzieć na ten temat!

asia-2818562_1280

Trądzik to nie tylko problemem nastolatków. Zdarza się, że dotyka również osoby dorosłe, jedną z jego odmian jest trądzik różowaty. Dotyczy głównie kobiet po 30. roku życia, ale nie omija też mężczyzn. Sprawdźmy zatem, jakie są przyczyny wystąpienia trądziku różowatego oraz w jaki sposób można go leczyć.

Przyczyny trądziku różowatego

Pojawia się najczęściej na środkowej części twarzy i występuje w postaci rumienia, krostek, grudek oraz rozszerzonych naczyń krwionośnych. Towarzyszące objawy to świąd i pieczenie. Przyczyną trądziku różowatego są zaburzenia naczynioruchowe. Dochodzi wówczas do szybkiego czerwienienia się skóry pod wpływem różnych bodźców, m.in.: stresu, alkoholu, promieniowania słonecznego.

Odmiany trądziku różowatego

  • Postać teleangiektatyczno-rumieniowata – charakteryzuje się rumieniem nawracającym lub stałym, rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, a także uczuciem pieczenia skóry.
  • Postać grudkowo-krostkowa – rumień pojawia się w środkowej części twarzy, towarzyszą mu krostki i grudki.
  • Postać gruzowata – skóra jest wówczas pogrubiała, na jej powierzchni pojawiają się zmiany gruzowate.
  • Postać oczna – objawia się przewlekłymi stanami zapalnymi spojówek i rogówek, towarzyszy temu łzawienie, pieczenie oczu oraz nadwrażliwość na światło.

Niezależnie od odmiany trądziku, zawsze należy podjąć odpowiednie leczenie. Poza tym niezbędna będzie właściwa pielęgnacja skóry. Kiedy tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy, trzeba zgłosić się do dermatologa.

Fazy rozwoju trądziku różowatego

W początkowej fazie choroby, pod wpływem różnych bodźców, na skórze twarzy zaczynają pojawiać się rumieńce. Zwykle po chwili znikają, jednak z czasem mogą przybrać postać stałą. Następnie pod skórą coraz bardziej widoczne stają się rozszerzone naczynka, później mogą pojawić się jeszcze krostki i grudki. Zmiany te obejmują zwykle centralną części twarzy, niekiedy pojawiają się też na szyi i dekolcie.

Rozpocznij walkę z trądzikiem różowatym!

Leczeniem trądziku różowatego zajmuje się lekarz dermatolog. Specjalista może zlecić stosowanie preparatów miejscowych, leków doustnych lub zabiegi laserowe. Eksperci z Kliniki Miracki w Warszawie informują, że do leczenia trądziku różowatego wykorzystują nowoczesny laser naczyniowy Cutera Excel V. Już kilka sesji potrafi zwalczyć chorobę i zapobiec jej nawrotom.

Laserowe leczenie trądziku różowatego

Terapia laserem to obecnie najskuteczniejszy sposób na walkę z trądzikiem różowatym. Zabieg polega na naświetlaniu skóry głowicą lasera. Wiązka światła laserowego działa na hemoglobinę, co w efekcie powoduje zniknięcie nieestetycznych zmian z powierzchni skóry. Laser Cutera Excel V to gwarancja bezpieczeństwa i szybkich efektów.

Profilaktyka i pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym:

  • stosowanie kosmetyków przeznaczonych do skóry naczynkowej,
  • mycie twarzy letnią wodą,
  • ochrona skóry przed promieniowaniem UV,
  • stosowanie odpowiedniej diety, unikanie ostrych i gorących potraw,
  • nauka panowania nad stresem i emocjami.

Trądzik różowaty u mężczyzn

Mężczyźni również chorują na trądzik różowaty, jednak zdecydowanie rzadziej niż kobiety. U panów schorzenie to polega zwykle na powstawaniu zmian guzowatych w obrębie nosa, które wynikają z przerostu jego tkanek.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Miracki.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze