Kosmetyczne Twarz Uroda Zabiegi

Trądzik – leczenie farmakologiczne i laserowe

jak leczyć trądzik

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wcześniej uznawano go za tymczasową przypadłość nastolatków, obecnie jednak dotyka coraz częściej dorosłych. 

Zmiany skórne przybierają różną postać, począwszy od zaskórników, kończąc na ropnych cystach. Przyczyna trądziku nie jest jednoznacznie ustalona – wiadomo, że czynnikami ryzyka jest łojotok, nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych, kolonizacja ujść mieszków włosowych przez bakterie Propionibacterium acnes, reakcja zapalna i nieadekwatna odpowiedź immunologiczna. Łojotok to wzmożone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry, co objawia się błyszcząca, “tłustą skórą”, z wyraźnie poszerzonymi porami. Skłonnośćdo łojotoku jes cechą genetyczna, ale zależy również od ilości wydzielanych androgenów. Osoby z trądzikiem i łojotokiem powinny skontrolować poziom hormon DHEA (dehydroepiandrosteron) we krwi. Warto też pamiętać, że trądzik nie jest chorobą infekcyjną, nie przenosi się przy kontakcie.

Jak objawia się trądzik?

Początkowo trądzik objawia się pod postacią zaskórników, które dzieli się na otwarte( czarne kropki) i zamknięte (białe grudki). Gdy zaskórnik zostanie objęty procesem zapalnym lub skolonizują się w nim bakterie, staje się krostką. Zmiany chorobowe w trądziku lokalizują się najczęściej w miejscach łojotokowych, czyli: na twarzy, tułowiu i klatce piersiowej . Przebieg choroby jest przewlekłe, objawy mogą się nasilać pod wpływem wysokiej temperatury i stresu psychicznego. U większości kobiet 2-7 dni przed menstruacją występuje zaostrzenie trądziku. Nie ma dowodów naukowych na to, by jakakolwiek dieta zniwelowała trądzik, jednakże u wielu osób poprawę przynosi wyeliminowanie z diety czekolady, nabiału i ostrych potraw.

Leczenie farmakologiczne trądziku

W leczeniu łagodnych i średnich postaci trądziku zaleca się skrupulatną higienę twarzy i stosowanie preparatów z dodatkiem kwasu salicylowego i nadtlenku benzoilu, zwłaszcza przy zaskórnikach otwartych. Przy zaskórnikach zamkniętych skuteczne są środki z pochodnymi witaminy A, np. tretynoiną 0.05%. Do takich kosmetyków dodawany jest często adapalen, który zmniejsza podrażnienie skóry i erytromycyna, która działa bakteriostatycznie. W nasilonym trądziku zaleca się podawane doustnie antybiotyków: tetracyklinę lub erytromycynę przez kilka miesięcy. Leczenie powinno być uzupełniane suplementacją witamin z grupy B, z wyłączeniem wit B12 (ta ostatnia może nawet nasilać trądzik). W ciężkich postaciach wskazane jest podawanie pochodnej witaminy A (izotretynoina), który ma silne działanie keratolitycznie i przeciwłojotokowe. Rozpuszcza łój zatykający ujście mieszków włosowych i hamuje nasilenie łojotoku. Kobiety w wieku rozrodczym leczone doustną izotretynoiną, muszą stosować skuteczną antykoncepcję co najmniej przez miesiąc poprzedzający terapię, przez cały okres leczenia i jeden miesiąc po zakończeniu przyjmowania leku.

Zabiegi kosmetyczne na trądzik

Zabiegiem na trądzik o udokumentowanej skuteczności jest laseroterapia światłem żółto-zielonym. Wykonuje się ją za pomocą lasera bromkowo-miedziowego, który niszczy bakterie znajdujące się w mieszkach włosowych i hamuje pracę gruczołów łojowych (zmniejsza łojotok). Sam zabieg najlepiej przeprowadzać, gdy zmiany trądzikowe są w fazie zapalnej. Jeśli na skórze znajdują się zmiany ropne, to należy je przeleczyć maścią z antybiotykiem. Zabieg jest krótki (10 min) i dzięki miejscowemu, bezinwazyjnemu działaniu nie pozostawia skutków ubocznych. W tym wypadku leczenie jest  objawowe i nie zlikwiduje przyczyn trądziku, natomiast regularne stosowania lasera pozwala na zapanowanie nad objawami, zwłaszcza u osób z przeciwwskazaniem do doustnego leczenia przeciwtrądzikowego.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze