Ciało Leczenie Medycyna Uroda Zdrowie

Skuteczny sposób na żylaki

zylaki

Przyczyn powstawania żylaków, czyli trwałego poszerzenia żył powierzchownych, jest wiele. Podczas gdy na niektóre z nich, takie jak np. geny czy wiek, nie mamy wpływu, na inne pracujemy sami – nie uprawiamy sportu, stosujemy niewłaściwą dietę. Statystyki pokazują, że po 40 roku życia już co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna ma problem z żylakami. Szpetne żyły to nie tylko problem natury estetycznej – rozwinięte i nieleczone żylaki mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak np. zapalenie żył.

Skąd się biorą i jak powstają żylaki?

Żylaki to skutek nieprawidłowego odpływu krwi z kończyn dolnych. Za przepływ krwi z kończyn do serca odpowiedzialne są zastawki, które znajdują się wewnątrz żył. Sprawne zastawki dbają o to, by krew krążyła prawidłowo i nie odkładała się, podczas gdy niewydolne sprawiają, że krew cofa się i zalega w żyłach, czego bezpośrednim skutkiem jest poszerzenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji powstanie żylaków.

Najczęstszą przyczyną żylaków są geny. Jeżeli nasi rodzice lub dziadkowie cierpieli z powodu poszerzenia żył, najpewniej spotka to i nas samych. Drugim niezależnym od nas powodem obok genów jest wiek. Szacuje się, że żylaki najczęściej dotykają osób po 40-stce, przy czym częściej pojawiają się u kobiet.

Możemy jednak w znaczący sposób opóźnić lub zupełnie zniwelować szanse pojawienia się żylaków, prowadząc zdrowy tryb życia, bowiem żylakom najskuteczniej przeciwdziała sport. Spójrzmy na to z praktycznego punktu widzenia: podczas uprawiania sportu nasze mięśnie kurczą się i uciskają żyły, usprawniając przy tym działanie pompy mięśniowej. Jeżeli pompa nie działa prawidłowo, zaczynamy odczuwać zmęczenie nóg – jedną z pierwszych przyczyn powstawania żylaków, często bagatelizowaną. Ważnym czynnikiem opóźniającym powstawanie żylaków jest również stosowanie zdrowej diety, bogatej w witaminy i minerały.

Co robić, jeżeli problem z żylakami już się pojawił?

Wiemy już, jak opóźniać proces powstawania żylaków. Co robić, jeżeli mimo wszystko zauważymy szpetne żyły na nogach? Z pomocą przychodzi flebologia  i skleroterapia. – Zabieg polega na wstrzykiwaniu do światła żył odpowiedniej substancji, która powoduje ściągnięcie i zbielenie poszerzonych naczyń i żylaków. Przed zabiegiem należy wykonać badanie przepływów krwi w naczyniach (badanie doplerowskie) – wyjaśnia prof. nadzw. UJK dr hab. Maciej Kielar, chirurg flebolog z kliniki Melitus w Warszawie.

Ile zabiegów należy wykonać, by uzyskać zadowalający efekt?

Liczba wykonanych zabiegów zawsze jest kwestią indywidualną, jednak na ogół przeprowadza się ich od 2 do 5 w odstępach od 3 do 6 tygodni.

Jakie są wskazania do zabiegu?

 • żylaki kończyn dolnych,
 • owrzodzenie żylne podudzi,
 • teleangiektazje,
 • venulektazje,
 • poszerzone żyły siatkowate.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Czynnikami, które wykluczają możliwość przeprowadzenia skleroterapii są:

 • ciąża,
 • opalenizna,
 • głębokie złuszczanie naskórka przeprowadzone w ciągu 2 tygodni przed zabiegiem,
 • alergia na środki obliterujące,
 • przebyta zakrzepica żył głębokich,
 • aktywna infekcja skórna,
 • poważna choroba układowa, taka jak np. cukrzyca.

Usuwanie pajączków żylnych nóg falami radiowymi EVRF

Jako profilaktykę w leczeniu żylaków medycyna estetyczna proponuje usuwanie pajączków żylnych. Zapytaliśmy ekspertów z Kliniki Melitus, na czym polega ta metoda: – Termokoagulacja polega na poddaniu żyły działaniu wysokiej temperatury, powodującej jej koagulację z jednoczasowym zamknięciem światła naczynia. Odpowiednią temperaturę uzyskuje się, przesyłając do zakończenia igły fale radiowe o wysokiej częstotliwości wyjaśnia  flebolog, profesor Maciej Kielar.

Jeżeli chcesz poznać szczegółowe informacji dotyczące przebiegu zabiegu lub jego ceny, wejdź na stronę: http://klinikamelitus.pl/zabiegi/skleroterapia/.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze