Dla niej Kosmetyki Moda Trendy sezonowe Twarz Uroda

Matowy makijaż oczu – sprawdź, czy pasuje do ciebie

Makijaż oczu to najtrudniejszy etap makijażu, przy którym najłatwiej popełnić błąd. Pierwsze zagrożenie pojawia się już na etapie wyboru cieni do powiek. Większość kobiet decyduje się na cienie w ciepłych, neutralnych barwach. Czy rzeczywiście cienie matowe są odpowiednie dla każdego?

Cienie matowe – kto powinien ich używać?

Cienie do oczu w matowych barwach są powszechnie uznawane za najbardziej uniwersalny wybór. Często mówi się, że należy mieć w kosmetyczce przynajmniej jedną paletkę cieni o matowym wykończeniu – bez względu na to, czy wykonujemy delikatny czy mocny makijaż oczu. Będą one szczególnie przydatne dla:

  • poszukujących cieni do makijażu dziennego. Intensywne i błyszczące kolory mogą świetnie sprawdzać się przy makijażu wieczorowym, ale na co dzień potrzebujemy bardziej neutralnych barw,
  • osób początkujących – matowe cienie są najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla kobiet, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bardziej profesjonalnym makijażem lub zwyczajnie nie potrafią malować oczu. Wykorzystując zestaw stonowanych barw, znacznie łatwiej tworzyć ładny i estetyczny makijaż bez dużego wysiłku, a także uniknąć drastycznych pomyłek,
  • osób, które nie potrafią stwierdzić, w jakich kolorach wyglądają najkorzystniej. Barwy w kolorach nude i zbliżonych do koloru skóry pasują każdemu, bez względu na karnację i kolor oczu.

Cienie matowe sprawdzą się też świetnie jako baza do makijażu wieczorowego oraz są niezastąpione w przypadku tworzenia tzw. efektu przydymionego oka, czyli smokey eye.

Jak wybrać paletkę matowych cieni do powiek?

Mimo że matowe odcienie są bardzo uniwersalne, należy dobrze zastanowić się przed wyborem konkretnej paletki cieni. W przeciwnym razie kosmetyk wyląduje w kącie po pierwszym użytku. Przede wszystkim muszą być dobrej jakości oraz w pasujących do nas kolorach. Uniwersalna paleta zawiera przynajmniej jeden cień w jaśniejszym od skóry odcieniu, który będzie służył jako rozświetlacz nakładany na łuk brwiowy. Obowiązkowe są także jeden lub dwa cieliste odcienie do wykorzystania w codziennym makijażu oraz służące jako baza. W paletce musi się także znaleźć ciemny brąz, który można wykorzystać do mieszania z innymi kolorami, tworzenia rozproszonych przejść i załamań. Ostatnim obowiązkowym elementem jest ciemnoszary lub czarny kolor cieni do bardziej wyrazistego makijażu i tworzenia efektu smokey eyes. Czy wszystkie cienie muszą być matowe? Niekoniecznie. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w uniwersalną paletkę, taką jak paleta cieni Maybelline, zawierająca  6 cieni matowych i 6 delikatnie błyszczących. W ten sposób otrzymujemy pełen zestaw cieni, dający niemal nieograniczone możliwości dziennego i wieczorowego makijażu oczu.

Cienie w kremie czy w kamieniu?

Cienie w wersji sypkiej najczęściej występują w paletkach, a cienie w kremie – pojedynczo. Oba rodzaje mają wiele zalet.

  • Cienie w kremie – mają wysoką ,,przyczepność” do skóry, co sprawia że są bardzo trwałe i odporne na zmiany temperatury. Kremowa, aksamitna konsystencja ułatwia aplikację. Jeśli chodzi o cienie matowe, na uwagę zasługują cienie Color Tattoo w głębokich odcieniach beżu i brązu. Specjalna formuła oparta na kremowej bazie żelowej i dużym nasyceniu pigmentu zapewnia trwałość makijażu na 24 h.
  • Cienie w kamieniu – sypka konsystencja ułatwia eksperymentowanie z makijażem, ponieważ umożliwia dowolne mieszanie i łączenie barw. Niska zawartość substancji tłuszczowych sprawia, że przejścia między barwami są miękkie i rozproszone.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj cieni ma więcej zalet. Zarówno cienie w kamieniu, jak i w kremie powinny znaleźć się w kosmetyczce kobiety, która chce mieć pełen zestaw potrzebny do konstruowania różnych odsłon makijażu oczu.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze