Dieta Dzieci Kobiety Leczenie Medycyna Mężczyźni Porady lekarskie Seniorzy Uroda Zdrowie

Jakie produkty wybierać, aby wzmocnić zęby?

teeth-1560353_1920

Każdy z nas już wie, jak ważne dla utrzymania w zdrowiu swoich zębów jest ich prawidłowa pielęgnacja, mycie, szczotkowanie, czyszczenie nicią dentystyczną oraz systematyczne wizyty u stomatologa. Jednak czy zdajesz sobie sprawę jak dużą rolę w dbaniu o kondycję zębów gra właściwa dieta? Poznaj produkty, które pomogą Ci kompleksowo zadbać o zdrowie Twojego uzębienia!

Dieta bogata w witaminy i minerały

Prawidłowa dieta nie tylko pozwala utrzymać smukłą sylwetkę, dostarcza nam energii i wzmacnia nasz organizm od środka, ale również pozytywnie wpływa na kondycję naszych zębów. Zadbaj o to, by w twojej diecie znalazły się produkty, które ułatwiają utrzymanie higieny jamy ustnej i walkę z próchnicę.

Owoce: wybieraj rozsądnie!

Owoce to produkty bogate w witaminy, przez co świetnie pomagają w odżywieniu organizmu, zwalczaniu wirusów i bakterii, niestety ich wpływ na uzębienie nie zawsze może być pozytywny. Największym zagrożeniem jest wysoka zawartość cukrów, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Warto więc unikać takich owoców jak np. czereśnie, winogrona, banany, gruszki. Zatem które owoce mają najlepszy wpływ na zęby? Oczywiście jabłka! Dostarczają one cennych składników i spełniają dodatkowo ważną funkcję: naturalnie oczyszczają jamę ustną. Jedząc jabłko, pobudza się wydzielanie śliny, która wypłukuje resztki jedzenia z przestrzeni między zębami i chroni zęby przed działaniem cukrów i kwasów. Możesz oczywiście spożywać również inne owoce, nawet kwaśne, pamiętaj jednak, aby tuż po ich zjedzeniu wypłukać usta wodą, aby zneutralizować kwasy oraz nie myć zębów do pół godziny od zjedzenia takich owoców – może to osłabić szkliwo.

Wapń – główny budulec zębów

Nie można zapomnieć o wapniu – minerale, który ogromnie wpływa na kondycję zębów. Niedobór wapnia powoduje ubytki w zębach i osłabia ich strukturę, dlatego tak ważne jest spożywanie produktów bogatych w wapń. Oczywiście pierwszym takim produktem, który przychodzi na myśl jest mleko. Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy wybieraj zamiast mleka przetwory mleczne, w których część laktozy została rozłożona. Do takich produktów należą napoje fermentowane, np. kefir czy jogurt, zaś najbogatsze w wapń są sery podpuszczkowe dojrzewające (tzw. żółte).  Zawierają nawet do 10 razy więcej wapnia niż sery twarogowe! Inne źródła wapnia to zielone warzywa liściaste, np. jarmuż, kapusta pekińska lub brukselka.

Ryby – przepis na zdrowe zęby

Witamina D to składnik niezbędny do zachowania zdrowia zębów – odpowiada ona bowiem za przyswajanie wapnia i wbudowywanie jego w w nie wapnia. Jej największe ilości znaleźć można m.in. w rybach, takich jak węgorz, śledź, dorsz, łosoś czy makrela, a także w kurzych jajach oraz wątróbce. Warto o nich pamiętać wybierając danie na obiad.

Zdrowe dziąsła = mocne zęby

Dbając o zdrowe zęby nie można pomijać dziąseł! Są one podstawą mocnych zębów. Ich niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do krwawienia, paradontozy, rozchwiania zębów, a nawet ich wypadania. Aby wzmocnić je należy spożywać produkty bogate w witaminę C, która nie tylko działa antybakteryjnie, ale również zapobiega odsłanianiu się szyjek zębowych. Znajdziesz ją m .in. w: kapuście, kiwi, cytrusach, pomidorach, ziemniakach, cynaderkach, brokułach.

Prawidłowa dieta pomoże wzmocnić zęby i zadbać o ich kondycję, nie zapominaj jednak o systematycznych wizytach kontrolnych u stomatologa. Zadzwoń do Smile Design Clinic i umów się na wizytę!

 

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze