Ciało Porady lekarskie Uroda Zabiegi

Jak pozbyć się niechcianej ozdoby, poznaj wszystkie metody usuwania tatuażu!

Pozbadz sie niechcianego tatuazu w Klinice Sthetic


Początki tatuowania ciała sięgają już starożytnego Egiptu, natomiast samo słowo wywodzi się od hebrajskiego “tatu” i tłumaczy “oznaczać coś”. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tatuaże kojarzone były z konkretnymi grupami przestępczymi lub kulturowymi, obecnie stanowią one ozdobę ciała tolerowaną przez społeczeństwo. Decyzja o zrobieniu sobie tatuażu powinna być dobrze przemyślana, gdyż tego typu ozdoba zostanie z nami do końca życia. Okazuje się jednak, że coraz popularniejsze stają się zabiegi usuwania tatuaży, które oferowane są przez salony tatuażu, a także salony medycyny estetycznej, takie jak warszawska Sthetic Klinika dr Jagielskiej.

W jaki sposób powstaje tatuaż?

Podczas wykonywania tatuażu barwnik zostaje wprowadzony pod naskórek, gdzie dochodzi do powstania stanu zapalnego, przez co wytworzona zostaje tkanka włóknista. Zasłonięty tkanką włóknistą barwnik, nie zostaje wydalony z organizmu przez komórki czyszczące, dzięki temu tatuaż jest trwały i pozostaje w skórze na zawsze.

W jaki sposób można usunąć tatuaż?

Dawniej usuwanie tatuażu było bardzo bolesne i często nieskuteczne, w obecnych czasach, w takiej sytuacji, mamy do wyboru kilka technik:

 1. Peelingi
  Jest to chemiczna metoda usuwania tatuażu, opierająca się na złuszczaniu naskórka i skóry właściwej w obrębie rysunku za pomocą silnych kwasów. Technika ta jest skuteczna, jednak osiągnięcie oczekiwanych efektów wymaga czasu. Dodatkowym plusem peelingów jest to, że pobudzają odbudowę skóry.
 2. Intensywne Światło Pulsacyjne (IPL)
  Światło, wprowadzane pod skórę, podgrzewa komórki zawierające barwnik tatuażu, powodując ich zniszczenie.  Zwykle terapia obejmuje 3-5 zabiegów powtarzanych co 3-4 tygodnie. Tego typu zabieg może pozostawiać niechciane blizny, a także przebarwienia.
 3. Laser Q-Switch
  Najnowocześniejsza i najbardziej rozpowszechniona metoda usuwania tatuaży. Podczas zabiegu krótka wiązka lasera przenika do skóry, niszcząc zarówno osłonkę barwnika, jak i sam barwnik. Po zabiegu mogą występować urazy skórne takie jak: drobne strupki, przebarwienia czy opuchlizna, jednak wchłaniają się one samoistnie w przeciągu kilku dni. Laserowe usuwanie tatuażu jest uważane za jedną z najdoskonalszych metod, z której skorzystać można między innymi w Sthetic Klinice dr Jagielskiej.
 4. Zabieg chirurgiczny
  Najszybsza i jednocześnie najbardziej niebezpieczna z metod. Stosowana głównie w przypadku  małych tatuaży, gdyż polega po prostu na wycięciu kawałka skóry, na którym znajduje się rysunek. Tego typu operacja pociąga za sobą ryzyko powikłań, a także pozostawia blizny.
 5. Dermabrazja
  Metoda polega na starciu wierzchnich warstw skóry wraz z barwnikiem. Zabieg ten nie umożliwia usunięcia barwnika, który został głęboko wprowadzony, gdyż skutkowałoby to wystąpieniem głębokich blizn u pacjenta.
 6. Elektrokoagulacja
  Podczas tego zabiegu wykorzystuje się prąd o wysokiej częstotliwości, którego celem jest wypalenie warstw skóry, wraz z barwnikiem. Zabieg ten nie pozostawia blizn i ładnie usuwa tusz, niestety jest dość bolesny, dlatego stosuje się znieczulenie miejscowe.
 7. Kremy
  Polecany głównie przez tatuażystów sposób polegający na wprowadzeniu pod skórę kremu rozpuszczającego barwnik, który następnie przenika przez skórę na powierzchnię wraz z kremem. Często taki zabieg można przeprowadzić w studiu tatuażu, gdzie krem wprowadza się za pomocą maszynki do tatuowania.
  Skuteczność tej metody jest bardzo wysoka, a zagrożenie powstania blizn, niewielkie.

O usuwaniu tatuażu trzeba pomyśleć  już w momencie jego robienia. By uniknąć kłopotu, warto zastanowić się nad nietrwałym biotatuażem, który utrzymuje się przez ok. 3 lata.  Jeśli jednak pragniesz usunąć tatuaż, zgłoś się do Sthetic Kliniki dr Jagielskiej na warszawskim Śródmieściu, gdzie profesjonaliści z zakresu medycyny estetycznej pomogą Ci wybrać najodpowiedniejszą metodę.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze