Kosmetyczne Medycyna Uroda Zabiegi

Chirurgia plastyczna uszu: jak wygląda zabieg i co warto o nim wiedzieć

Child listening

Często zdarza się słyszeć, że w dzieciństwie ktoś znajomy przeszedł operację plastyczną uszu; rodzice decydują się na przeprowadzenie zabiegu u dziecka, które boryka się z problemem odstających uszu głównie ze względów estetycznych. Zdarza się także, że na procedurę decydują się osoby dorosłe, chcące pozbyć się kompleksu czy zadbać o estetykę. Zabieg pozwala zmniejszyć lub powiększyć uszy, a także skorygować defekty płatków uszu. Na czym dokładnie polega operacja korekcji małżowiny usznej i jak wygląda?

Korekta uszu – jak wygląda leczenie?

Przed rozpoczęcie procedury należy wykonać wszystkie obowiązkowe badania. Wymagane jest to przed każdym zabiegiem chirurgicznym i obejmuje badania moczu i krwi (grupa, OB, morfologia, wskaźniki krzepnięcia APTT oraz INR, kreatyninę, glukozę, elektrolity). Konieczne jest również posiadanie aktualnego szczepienia przeciwko WZW typu B. Wizyty konsultacyjne przed zabiegiem obejmują wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, dostarczenie lekarzowi wyników potrzebnych badań oraz ustalenie celu terapii. Istnieje kilka różnych metod wykonywania korekcji uszu, a jej wybór podyktowany jest indywidualnymi cechami pacjenta. Odpowiednie wymodelowanie chrząstki przebiega poprzez tylne nacięcie powierzchni małżowiny. Na koniec zakłada się wewnętrzne szwy. Jak potwierdzają specjaliści z kliniki chirurgii plastycznej Bieńkowski, cała procedura trwa około 60 minut i przeprowadzana jest w pozycji leżącej. Najczęściej w przypadku dzieci stosuje się znieczulenie ogólne, zaś u młodzieży i dorosłych – miejscowe.

Rekonwalescencja

Cały okres rekonwalescencji trwa maksymalnie do 10 dni, po zdjęciu szwów. Tuż po operacji przez kilka dni może utrzymywać się lekki obrzęk czy zasinienie. Ewentualne niewielkie dolegliwości bólowe zniwelować można natomiast ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi. Aby uzyskać zakładany na początku efekt estetyczny należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza, w szczególności jeżeli chodzi o noszenie specjalnej opaski uciskowej. Oprócz tego zalecane jest unikanie sytuacji mogących w jakikolwiek sposób mechanicznie uszkodzić uszy, przez dwa miesiące zaleca się rezygnację z uprawiania sportów kontaktowych. Konieczne jest również ograniczenie do minimum ekspozycji na bezpośrednie działanie słońca, nie należy również korzystać z solarium czy sauny.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg wykonuje się zarówno u dzieci, jak i młodzieży i dorosłych. Jak przed każdą procedurą medyczną lekarz powinien wykluczyć wszystkie ewentualne przeciwwskazania. Należą do nich:

  • choroby nowotworowe i niektóre autoimmunologiczne,
  • zmiany skórne,
  • epilepsja,
  • zmiany naczynkowe,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • infekcje bakteryjne, wirusowe, opryszczka, przeziębienie,
  • trwająca lub niedawno zakończona antybiotykoterapia.

Zabiegu nie przeprowadza się również u kobiet będących w ciąży oraz karmiących piersią oraz tych, które są w trakcie miesiączki.

Więcej o zabiegu korekcyjnym uszu znajdziesz na stronie: www.chirurgiaplastycznabydgoszcz.pl

 

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze