Sport Sporty całoroczne

Jak zacząć swoją przygodę ze wspinaczką?

wspinaczka

Wspinaczka, zarówno ta uprawiana na ściankach wspinaczkowych (tzw. indor climbing) oraz w skale staje się coraz bardziej popularna. W wielu miastach pojawia się sporo miejsc, w których możemy spróbować naszych sił na zróżnicowanych pod względem trudności drogach wspinaczkowych. Profesjonalni instruktorzy służą swoją pomocą i doświadczeniem we wprowadzeniu nas w pasjonujący świat wspinaczki skałkowej, począwszy od ogólnych zasad, słownictwa, przez asekurację oraz technikę wspinaczki. Zanim jednak wybierzemy się po raz pierwszy w takie miejsce, warto odpowiednio się przygotować. W tym artykule przedstawiamy kilka przydatnych informacji, które zdecydowanie ułatwią nam rozpoczęcie przygody z tym rodzajem aktywności fizycznej.  

Słownictwo

Warto przyswoić sobie kilka podstawowych terminów, którymi będziemy się posługiwać. Dzięki temu zdecydowanie lepiej odnajdziemy się na ścianie, dlatego że odpowiednia komunikacja między osobą wspinającą się a asekurantem jest niezwykle istotna.
Zaczynając od podstawowych terminów:

  • blok – po otrzymaniu takiej komendy, asekurujący wybiera linę na sztywno. Komenda ta pada zazwyczaj gdy wspinacz ukończył drogę i chce zjechać w dół albo kiedy chce odpocząć w trakcie wspinaczki;
  • wspinaczka na wędkę – rodzaj asekuracji, w której lina wczepiona jest w stanowisko asekuracyjne znajdujące się ponad osobą wspinającą się. Rekomendowane dla początkujących;
  • prowadzenie – rodzaj wspinaczki z asekuracją dolną. Wspinający się jest połączony z asekurującym liną dynamiczną. Natomiast to osoba wspinająca się wpina się kolejno w przelotowe punkty asekuracyjne;
  • ekspres – dwa karabinki połączone niezwykle wytrzymałą taśmą. Przydatne podczas wspinaczki z prowadzeniem;
  • ósemka – rodzaj węzła wykorzystywany do zabezpieczenia końcówki liny jak i przy wiązaniu liny do uprzęży;
  • kubek – rodzaj przyrządu asekuracyjnego;
  • rest – odpoczynek.

Sprzęt do wspinaczki

Znając już podstawowe terminy, które przydadzą nam się na ścianie warto wspomnieć kilka słów o sprzęcie. Oczywistym jest fakt, że nie ma sensu inwestować w sprzęt zanim w ogóle spróbujemy swoich sił na ścianie. Może bowiem się okazać, że nie jest to zajęcie dla nas. Na szczęście ściany wspinaczkowe oferują wypożyczenie niezbędnego oprzyrządowania. Jeśli jednak uznamy, że chcemy regularnie próbować swoich sił na mniej bądź bardziej wymagających drogach, warto zainwestować w swój własny sprzęt wspinaczkowy.

Absolutnie podstawowym narzędziem jest uprząż, przyrząd asekuracyjny, buty oraz lina. Oferta sklepów ze sprzętem jest naprawdę duża i możemy wybierać spośród ogromnej oferty wielu renomowanych producentów. Warto szukać sprzętu dobrej jakości, gdyż między innymi od niego zależy nasze bezpieczeństwo na ścianie wspinaczkowej. Bardzo dobre i wygodne uprzęże wspinaczkowe produkują firmy takie jak Petzl, Black Diamond czy też Ocun. W szerokiej ofercie sklepów możemy znaleźć propozycje pakietów wspinaczkowych w skład których wchodzą zazwyczaj: uprząż, przyrząd asekuracyjny, woreczek na magnezje i sama magnezja. Świetną propozycją okazuje się tutaj zestaw Black Diamond Monumentum Package czy też Ocun Climbing Webee. Warto zwrócić uwagę, że uprząż powinna być odpowiednio dobrana do osoby oraz do rodzaju wspinaczki. Damskie modele są odpowiednio profilowane, aby zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Buty wspinaczkowe stanowią chyba najbardziej indywidualny element wyposażenia każdego “łojanta”. Muszą być odpowiednio dopasowane do kształtu stopy i zapewnić nam maksymalną przyczepność. Do wyboru mamy między innymi buty na rzepy tj. Ocun Ozone Plus czy też buty wiązane np. La Sportiva Oxygym.

Odpowiednie przygotowanie do wspinaczki

Kiedy wybieramy się na ścianę wspinaczkową po razy pierwszy warto zainwestować w poradę profesjonalnego instruktora dostępnego na miejscu. Dzięki temu zostaniemy poinstruowani od podstaw o zachowaniu na ścianie, asekuracji, technice wspinaczki i wszystkich niezbędnych sprawach. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że instruktor na bieżąco może korygować nasze błędy podczas wspinaczki i pokazywać konkretne rozwiązania przy najbardziej wymagających drogach.

Cały osprzęt do wspinaczki skompletujemy w sklepie internetowym 8a.pl.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze