Dla niego Dla niej Moda Sport Sporty całoroczne Zdrowie

Jak wybrać najlepsze buty do biegania?

buty do biegania

Bieganie jest jednym z ulubionych sportów Polaków. Wielu z nas coraz większą wagę przywiązuje do aktywnego trybu życia, dlatego grono osób wybrało właśnie biegi. Pamiętajmy jednak, że nawet do amatorskiego biegania należy się odpowiednio przygotować – podstawą są oczywiście profesjonalne buty sportowe. Sprawdźmy więc, na co zwrócić uwagę podczas wybierania butów do biegania.

Buty do biegania – jak wybrać te najlepsze?

Dobrze dobrane buty to przede wszystkim komfort podczas biegania. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko kontuzji i po prostu łatwiej będziemy pokonywać coraz dłuższe dystanse. Podczas wybierania butów do biegania musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Pronacja, neutral i supinacja – o co chodzi?

Wybierając buty do biegania napotkamy się na wspomniane określenia. Pronacja to sposób, w jaki podczas biegania i chodzenia stopa obraca się do wewnątrz. Pronacja jest kwestią indywidualną. Najlepsze buty dla pronatorów to takie, które mają  wsparcie od wewnętrznej części buta. Wówczas w czasie wykonywania kroku  nie przechylamy stopy do wewnątrz. Supinator to kolejne określenie – w tym przypadku stopy podczas przetaczania nadmiernie obciążają zewnętrzną krawędź stopy. Dla supinatorów poleca się buty z mocną amortyzacją. Możemy mieć także stopę neutralną, która wykonuje prawidłowy ruch w trakcie biegania. Wówczas ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie. Osoby posiadające stopy neutralne powinny powinny wybierać buty amortyzujące bez stabilizatora stopy.

Rozmiar obuwia

Buty należy przede wszystkim przymierzać. Pamiętajmy, że rozmiar butów sportowych może różnić się od tego, który nosimy na co dzień. Obuwie do biegania musi być idealnie dopasowane, ale nie może nas uwierać w żadnym miejscu. Zwracajmy uwagę na to, czy możemy swobodnie poruszać palcami, a pięta nie obciera się o wnętrze buta.

Po jakim podłożu będziemy biegać – to też jest ważne!

Mamy do wyboru buty przeznaczone do biegania po ulicy (asfalt, chodniki, twarde nawierzchnie) oraz buty trailowe – do biegania po naturalnym terenie z piachem, kamieniami czy błotem. Pierwsze z nich są lekkie i bardzo elastyczne. Buty trailowe są już masywniejsze i cięższe, ponieważ muszą zapewnić biegaczowi większą ochronę.

Dlaczego warto mieć dobre buty do biegania?

  • zapewnia nam komfort,
  • zmniejszą ryzyko kontuzji,
  • bieganie stanie się przyjemnością.

Gdzie kupić buty do biegania?

Po buty do biegania najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu sportowego. Wówczas możemy przymierzyć buty i skorzystać z porad specjalistów, którzy znają się na rzeczy. Mamy też pewność, że posłużą nam przez kilka sezonów. Nowoczesne modele obuwia do biegania posiadają zaawansowane technologie, które amortyzują wstrząsy i utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji. Poza tym znajdziemy buty w różnych wzorach i kolorach. Walor estetyczne też jest przecież ważny.

Kiedy wymienić buty na nowe?

Jeśli nasze buty nie będą już tak wygodne jak kiedyś, to znak, że należy kupić nowe. Zużyte lub uszkodzone obuwie do biegania nie spełnia już swoich funkcji.

Pamiętajmy, że dobre buty do biegania to podstawa! Muszą ochronić nasze stopy i zapewnić nam poczucie komfortu.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze