Sport Sporty całoroczne

Aktywność fizyczna – dlaczego jest tak ważna? Jakiego wysiłku potrzebuje Twoje ciało?

aktywnosc fizyczna

Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na odchudzanie, to nieodłączny element naszego życia każdego dnia, i póki ruszamy się wystarczająco dużo, wszystko jest w porządku. Problem pojawia się, kiedy zdrowy styl życia przyćmiony jest przez nadmiar pracy lub lenistwo.  Zdrowy tryb życia to nie tylko pytanie o to, jak dbać o zdrowie, ale także o to, jak dbać o zdrowie psychiczne. Wysiłek fizyczny ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Ćwiczenia na odchudzanie to nie tylko spalanie tłuszczu, ale także wytwarzanie endorfin, odpowiedzialnych za uczucie przyjemności i szczęścia. Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się, dlaczego aktywność fizyczna jest tak istotna!

Aktywność fizyczna – czym jest?

Aktywność fizyczna to po prostu każdy akt ruchu jaki dokonujemy każdego dnia. Może wydawać się, że aktywność fizyczna to tylko specjalne ćwiczenia, bieganie, pływanie czy uprawianie sportu, jednak jest to każda wykonywana czynność, która wykorzystuje działanie naszych mięśni. Nawet krótki spacer, czy wyjście na zakupy wymaga od nas aktywności fizycznej.

Aktywność fizyczna – jak pomaga?

Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz utrzymania zdrowej kondycji. Ruch ma znaczącą rolę w procesach metabolicznych zachodzących w naszym ciele. Dzięki niemu zjadany przez nas pokarm przetwarzany jest w energię i wykorzystywany do działania, zamiast odkładać się w postaci tłuszczu.

Jest także odpowiedzialna za produkcję niektórych hormonów, takich endorfina, inaczej zwana endogenną morfiną. Odpowiedzialna jest za dobre samopoczucie, poczucie szczęścia i zadowolenia.

Aktywność fizyczna – kto jej potrzebuje?

Jak widać, aktywność fizyczna potrzebna jest nie tylko osobom, które starają się o ładną sylwetkę, ale także wszystkim innym ludziom, by zachować dobre zdrowie psychiczne. Człowiek pozbawiony ruchu staje się apatyczny, podatny na stany depresyjne, łatwo wyprowadzić go z równowagi, a także sam szuka problemów tam, gdzie osoby aktywne niczego by nie dostrzegły. Takie osoby są także mniej odporne, szybciej się przeziębiają i częściej chorują.

Aktywność fizyczna potrzebna jest każdemu z nas. Różnić może się tylko sposób, w jaki tę aktywność prowadzimy.

Jaka aktywność fizyczna jest Ci potrzebna?

Rodzaj aktywności fizycznej należy podzielić na styl życia, jaki prowadzi dana osoba, oraz ewentualnych przeciwwskazań oraz chorób.

W zależnośći od stylu życia, można dokonać podziału na:

  • osoby pracujące fizycznie – te zależnie od swojej kondycji, nie powinny zbyt mocno forsować swojego ciała po pracy. Znacznie lepszą alternatywą będzie joga lub rozciąganie, a także basen czy przyjemne spacery, które wprowadzą harmonię i spokój w umyśle.
  • osoby pracujące umysłowo – takie osoby bardzo często potrzebują wyżyć się fizycznie po całym dniu pracy. Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem mogą być zajęcia grupowe, zumba, bieganie, basen. Oczywiście osoby spędzające większość czasami za biurkiem mogą narzekać na plecy oraz problemy z kręgosłupem. Regularnie wykonywane rozciąganie pomoże uporać się z tym problemem i zdecydowanie wzmocni Twoje plecy.

Pamiętaj, aby zawsze brać pod uwagę stan Twojego zdrowia. Jeżeli chorujesz, koniecznie zapytaj swojego lekarza na co możesz sobie pozwolić.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze