Leczenie Medycyna Porady lekarskie

Jak uporać się z pękającymi piętami?

foot-723308_1280

Pękające pięty to problem wielu osób. Jest uciążliwy zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jednak nie każdy wie jak sobie skutecznie poradzić z tym problemem. Oto kilka sprawdzonych porad.

Dlaczego nasze pięty pękają?

Problem pękających pięt może stać się naprawdę uciążliwy. Głównymi powodami, dla których nasze pięty pękają są:

  • nieodpowiednia higiena,
  • ciągle przesuszająca się skóra,
  • odwodnienie organizmu,
  • nadwaga lub ciąża,
  • noszenie za małych butów,
  • noszenie skarpet nieprzepuszczających powietrza,
  • przyjmowanie lekarstw rozrzedzających krew,
  • kłopoty z cukrzycą,
  • niedobór witaminy B5.

Usuwanie naskórka!

Jednym z lepszych sposobów na pozbycie się martwego naskórka jest usunięcie go za pomocą specjalnych peelingów, pumeksu lub tarki do stóp. Dzięki temu oczyszczamy nasze pięty, przez co skóra staje się miękka i gładka. Ważne jest, aby regularnie usuwać zrogowaciały naskórek – niezbyt często i nie bardzo mocno, ponieważ będzie on szybciej narastał i robił się coraz twardszy. Po starciu naskórka powinniśmy wytrzeć skórę i natychmiast nałożyć krem nawilżający. Jeśli chcemy przyśpieszyć proces gojenie, możemy na pękające pięty raz w tygodniu nałóż specjalny krem, nałożyć na stopy grube, bawełniane skarpety i pozostawić je na całą noc. Kuracja ta powinna wspomóc gojenie.

Kąpiel dla stóp!

Jeśli chcemy pozbyć się problemu pękających stóp, możemy co dwa dni zapewnić im relaksującą kąpiel w naparze z siemia lnianego. Siemię lniane idealnie zmiękcza zrogowaciały naskórek. Podobną kąpiel możemy przygotować z lawendy lub rumianku. Bardzo dobrze na stopy działa również kąpiel z dodatkiem soli. Do kąpieli powinniśmy użyć soli leczniczej, np. iwonickiej albo bocheńskiej. Jeśli nasze pięty są bardzo poranione i występuje krwawienie, powinniśmy wypróbować wyciąg z Morza Martwego, który pomaga wyleczyć popękane pięty. Wyjątkowo pomocna może okazać się też kąpiel z kozieradki. Kompres można przyrządzić z 2 łyżek kozieradki, siemienia lnianego i rumianku. Zalewamy je wodą i parzymy przez 15 min. Następnie dodajemy do wody i moczymy stopy. Kąpiel ta powinna przynieść ulgę i poprawić kondycję skóry na piętach.

Wizyta u specjalisty!

Czasami domowe sposoby nie przynoszą pożądanych efektów lub kuracja trwa zbyt długo. Wtedy najlepiej udać się do specjalisty. Kurację na popękane pięty lekarz rozpoczyna od 3-5 minutowej kąpieli w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do stóp. Następnie po osuszeniu stóp przystępuje do usuwania naskórka. Najczęściej używa do tego specjalnej frezarki diamentowej. Bruzdy zostają usuwane wyłącznie wtedy, gdy przesuwa się urządzenie tylko w jednym kierunku, czyli równolegle do pęknięć. Następnie lekarz nakłada na stopy specjalną maskę leczniczą. Musimy jedynie odczekać około 30 minut, aż dobroczynne właściwości maski wnikną w popękaną skórę. Potem stopy owija się przezroczystą, cienką folią i zakłada miękkie jednorazowe kapcie. Po zakończeniu intensywnego nawilżania należy wytrzeć stopy jednorazowym ręcznikiem lub miękką papierową ściereczką. Na koniec zakładamy bawełniane skarpetki i całe buty. Dość istotne jest, aby nasze stopy były zupełnie suche, gdyż mogą się ślizgać, co spowoduje podrażnienie delikatnej skóry. Zabieg ten należy powtarzać co dwa tygodnie, aż skóra na piętach się zregeneruje.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze