Badania Medycyna

Jak zapobiec nowotworom skóry?

znamiona badanie

Znamiona znajdują się na ciele każdego człowieka, pod postacią niewielkich pieprzyków lub plamek. Z pozoru niegroźne, często mogą przeistaczać się w złośliwe zmiany. Ważne jest więc, aby uważnie się im przyglądać i chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz podrażnieniami mechanicznymi.

 

Co powinno wzbudzić niepokój?

Wszelkie zmiany koloru, wzrostu, a do tego swędzenie, czy krwawienie, powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Niezbędna jest wtedy niezwłoczna wizyta u lekarza, który oceni nasze znamię. Warto odwiedzać dermatologa profilaktycznie przynajmniej raz w roku, aby zadbać o zdrowie naszej skóry.

 

Znamiona barwnikowe – pieprzyki

Występują na ciele niemalże każdego człowieka. Bywają zarówno płaskie, jak i wypukłe. Różnią się kolorem i kształtem, niekiedy także pokryte są włosami. Pieprzyki mogą powstawać na naszej skórze w ciągu całego życia.

Znamiona atypowe – inaczej dysplastyczne, należą do znamion melanocytowych (barwnikowych). Ich posiadanie zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka. Posiadacze licznych znamion atypowych powinni zachować szczególną ostrożność i regularnie odwiedzać lekarza.

Znamię dysplastyczne posiada nieregularny kształt, zabarwienie i brzegi. Dodatkowo charakteryzują się sporymi rozmiarami – ponad 6 mm, a także podatnością na zmiany koloru      i kształtu. Zespół znamion dysplastycznych ma często podłoże genetyczne i występuje zazwyczaj u kilku członków rodziny.

 

Co zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka?

 

 • poparzenia słoneczne w dzieciństwie,
 • podłoże genetyczne,
 • nadmierna ekspozycja na słońce,
 • niestosowanie kremów z filtrem UV,
 • jasna karnacja,
 • osłabienie odporności,
 • duża liczba znamion barwnikowych,
 • zespół znamion dysplastycznych,
 • stałe drażnienie i urazy znamion.

 

Czerniak – jakie są objawy?

Czerniak najczęściej rozwija się ze znamion barwnikowych. Bardzo rzadko powstaje z nabytych owłosionych zmian. Największe zagrożenie stanowią znamiona o bardzo ciemnej barwie, płaskie lub delikatnie wypukłe – na pierwszy rzut oka mogą być mylone ze zwykłymi plamami soczewicowatymi, przypominającymi duże piegi. Złośliwe zmiany występują najczęściej na twarzy, klatce piersiowej i dolnych partiach nóg. Szczególnie narażone są kobiety, a także osoby starsze.

Jeżeli znamię na Twojej skórze przekroczyło średnicę 5 mm – miej się na baczność. Dodatkowo, zwróć uwagę, czy:

 

 • posiada nierównomierny kolor (czarno i ciemnobrązowy),
 • krwawi i swędzi,
 • szybko rośnie,
 • jego krawędzie są zaczerwienione,
 • ma nierównomierne brzegi.

 

Leczenie czerniaka

Szybko wykryty nie powinien stanowić zagrożenia. Jedynym sposobem na walkę z nowotworem skóry jest profilaktyka, a także jego wczesne wykrycie. Ważne jest samobadanie przynajmniej raz w miesiącu, a także odwiedzanie dermatologa co najmniej raz w roku. Leczenie późno wykrytego czerniaka nie należy do najłatwiejszych, gdyż może powodować przerzuty. Oprócz wycięcia niezbędne jest także leczenie wspomagające: chemio-, immuno-, lub radioterapia.

 

Dermaskopowa ocena znamion

To bezbolesna i bezinwazyjna metoda, która pomoże lekarzowi ocenić stan naszych znamion. Innowacyjna technologia polegająca na cyfrowej dermatoskopii HD, pozwoli dokładnie zbadać nasze ciało pod kątem niebezpiecznych znamion. Konsultacja wraz z dermatoskopią, dostępna jest po promocyjnej cenie w Klinice Medycyny Estetycznej ,,Esteticmed’’.

Wybierz się na badanie pod okiem doświadczonych specjalistów i uniknij przykrych chorób skóry. Więcej szczegółów na temat badania w Częstochowie i Bydgoszczy, znajdziesz na:

www.esteticmed.pl/promocje/item/428-zadbaj-o-swoje-zdrowie.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze