Medycyna Porady lekarskie

Jak zadbać o piękny i zdrowy uśmiech?

wybielanie

Zdrowe zęby są gwarancją pięknego uśmiechu. Aby nie mieć z nimi większych problemów, należy każdego dnia zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa są podstawą dbania o zęby. Pamiętajmy, że ubytki próchnicowe oraz choroby dziąseł mogą być początkiem poważnych problemów w jamie ustnej. Sprawdźmy zatem, jak prawidłowo troszczyć się o swoje uzębienie – powodów do uśmiechu jest przecież tak wiele.

Jak dbać o zęby każdego dnia?

  1. Podstawą codziennej pielęgnacji zębów jest mycie ich w odpowiedniej paście. Szczotkujmy zęby co najmniej 2 razy dziennie – idealne byłoby oczywiście wykonywanie tej czynności po każdym posiłku. Wybierajmy pasty, które odpowiadają potrzebom naszych zębów – np. pasty wybielające, odświeżające czy zapobiegające krwawieniu dziąseł. Używajmy szczoteczek tradycyjnych lub elektrycznych z miękkim, albo średnio miękkim włosiem – są delikatne dla dziąseł i nie doprowadzą do ich podrażnienia i krwawienia. Pamiętajmy również, że po wyszczotkowaniu zębów należy również wyczyścić język – na nim również zbierają się bakterie (szczoteczki posiadają zazwyczaj specjalną specjalną końcówkę do mycia języka). Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 3 miesiące. Warto również dodać, że podczas mycia zębów najlepiej wykonywać szczoteczką ruchy okrężne i wymiatające.
  2. Każdego dnia używajmy również nici dentystycznej. Przy jej pomocy usuniemy płytkę nazębną, która gromadzi się w przestrzeniach międzyzębowych. Pamiętajmy, aby czyścić zęby łagodnymi ruchami, żeby nie podrażnić dziąseł.
  3. W codziennej higienie jamy ustnej należy pamiętać także o stosowaniu płynów do płukania. Stomatolodzy zalecają używanie antyseptycznych płukanek, które bez problemu można kupić w aptekach i drogeriach. Są one jedną z form profilaktyki przeciwpróchniczej. Dokładne płukanie jamy ustnej usuwa z niej resztki pokarmowe i bakterie. Najbardziej efektywne jest po dokładnym wyszczotkowaniu zębów. Płukanki mają jeszcze jedną zaletę – na długo pozwalają zachować świeży oddech.

Wizyty kontrolne u stomatologa

Codzienna higiena jamy ustnej jest konieczna, ale nie zastąpi regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Specjaliści z Smile Design Clinic podkreślają, że w celu skontrolowania naszego uzębienia, powinniśmy wybierać się do dentysty przynajmniej raz w roku. Pozwoli to na utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia zębów oraz zapobieganie rozwojowi poważniejszych chorób.

Zabiegi stomatologiczne, o których musisz pamiętać

Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie powstawaniu chorób zębów i dziąseł. Dotyczy zabiegów usuwania kamienia nazębnego: skaling i piaskowanie, fluoryzacji, lakowania i lakierowania zębów. Zabiegi estetyczno-higieniczne pozwolą utrzymać zdrowy i piękny uśmiech.

  • Skaling to usuwanie kamienia nazębnego z użyciem ultradźwięków. Kamień nazębny należy regularnie usuwać, ponieważ zawiera on mnóstwo bakterii, które mogą powodować psucie się zębów oraz nieprzyjemny zapach z ust.
  • Po profesjonalnym oczyszczaniu zębów zawsze powinno wykonać się jeszcze piaskowanie, które polega na usunięciu miękkiego osadu oraz przebarwień z zębów przy pomocy specjalnej piaskarki stomatologicznej. Piaskowanie doskonale oczyszcza przestrzenie międzyzębowe.
  • Fluoryzacja to powlekanie zębów warstwą fluoru (w postaci lakieru lub żelu). Zabieg można przeprowadzać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Fluoryzacja wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę.

Dbanie o zdrowy uśmiech wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Powinniśmy pamiętać o codziennej, domowej pielęgnacji oraz kontrolnych wizytach u dentysty. Skorzystaj z profilaktycznych zabiegów stomatologicznych, zapytaj o nie w warszawskiej Klinice Smile Design Clinic.  

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze