Medycyna

Jak chronić się przed kleszczami latem?

kleszcze

Lato to bardzo piękna pora roku. Niestety w tym okresie jesteśmy w szczególności narażeni na kontakt z kleszczami. Spacerując lub biegając po lesie, czy w pobliżu wysokich traw, możemy bez problemu trafić na kleszcze. Dlatego powinniśmy wiedzieć jak się przed nimi ustrzec.

Czym właściwie są kleszcze?

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. Szacuje się, że istnieje ponad 850 różnych gatunków, a aż 20 z nich żyje w Polsce. Najczęściej spotykanymi w naszym kraju są: kleszcz pospolity, łąkowy i obrzeżek gołębi. Kleszcze najczęściej żerują na zwierzętach. Ich ofiarą padają zazwyczaj polne myszy, zające, krowy oraz zwierzęta domowe tj. psy i koty, ale lubią też ludzką krew. Uaktywniają się zazwyczaj, gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej 7-10°C. Kleszcze najłatwiej spotkać nie w głębi lasu czy na środku polany, ale raczej na ich obrzeżach, na poboczach wąskich ścieżek, pod drzewami. Natomiast obrzeżki gołębie potrafią przychodzić do mieszkań przez otwarte okna i drzwi balkonowe oraz przez kanały wentylacyjne. Zbierają się w szparach w podłodze oraz ścianach, pod parapetami i tapetami. Robią to jedynie gdy nie zagrażają im gołębie, w przeciwnym razie nie mogą wychodzić z ukrycia. Kleszcze pospolite i łąkowe atakują głównie w ciągu dnia. Najaktywniejsze są rano, około 8 i po południu od 15 do północy, natomiast obrzeżek tylko nocą.

Jak chronić się przed kleszczami?

Najlepiej unikać miejsc, w których mogą występować kleszcze. Wiadomo jednak, że kontakt z przyrodą jest nam czasem potrzebny. Dlatego najlepiej na spacer czy wycieczkę rowerową wyruszyć w godzinach okołopołudniowych. Ponadto najlepiej poruszać się środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków. Należy też zadbać o odpowiednie okrycie ciała, czyli zakładanie długich spodni, bluzki z rękawem, czapki czy kapelusza na głowę. Najlepiej, aby ubranie było jasne, żeby w razie potrzeby łatwiej je zauważyć. Istotne jest również używanie wszelkich środków odstraszających kleszcze. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed ich atakami. Po powrocie do domu koniecznie trzeba sprawdzić całe swoje ciało.

Ukąsił mnie kleszcz- co teraz?

Jeśli zauważymy kleszcza na swoim ciele lepiej go nie dotykać, a już na pewno nie warto go wyciągać na własną rękę. Nie powinno się wykręcać kleszcza palcami, ani nawet własnoręcznie pęsetą, a tym bardziej smarować go tłuszczem, kremem, wazeliną, alkoholem, przypalać go lub próbować zgniatać. Powoduje to niepotrzebne “rozdrażnienie” kleszcza, który pod wpływem tych czynników wymiotuje do naszego krwiobiegu całą treść swojego żołądka razem z jego nieszczęsną, chorobotwórczą zawartością. Dlatego w takim przypadku jak najszybciej trzeba się udać do lekarza.  Im krótszy czas przyssania tym lepiej. Jest to bardzo ważne, bowiem dzięki temu możemy ubiec kleszcza przed wprowadzeniem chorobotwórczych drobnoustrojów do naszej krwi.

Jakie są skutki ukąszenia przez kleszcza?

Jedną z chorób jaką możemy się zarazić przez ugryzienie kleszcza jest borelioza. Jej objawem jest tz. rumień wędrujący, czyli koliste zaczerwienienie pojawiające się w okresie od kilku dni do nawet miesiąca po ataku kleszcza. Niektóre osoby mają objawy podobne do grypy. Nieleczona borelioza może wywoływać dolegliwości reumatologiczne oraz zaburzenia neurologiczne. Rozpoznana borelioza jest leczona antybiotykiem od razu po wykryciu. Leczenie jest bardzo długie i ciężkie. Niestety nie ma jeszcze szczepionki na tą chorobę. Oprócz boreliozy pajęczaki te mogą wywoływać kleszczowe zapalenie mózgu, które jest równie groźne dla naszego zdrowia. Na szczęście istnieje szczepionka, która uodparnia organizm na tą chorobę.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze