Badania Medycyna Porady lekarskie

Diagnostyka ginekologiczna – badania, które chronią zdrowie kobiety

badania

Współczesna diagnostyka schorzeń kobiet nie jest możliwa wyłącznie w oparciu o klasyczne badanie przezpochwowe, stąd w celu właściwego rozpoznania podczas wizyty u ginekologa przeprowadzane są określone procedury diagnostyczne w celu profilaktyki oraz wczesnego wykrywania zmian nowotworowych szyjki macicy.

Wskazania i cel badania ginekologicznego

Badanie ginekologiczne, które jest badaniem lekarskim, obejmuje wywiad oraz badanie przedmiotowe, jakim jest badaniem przez pochwę (per vaginam) z uwzględnieniem specyfiki przypadku. Wskazaniem do jego wykonania są przede wszystkim objawy sugerujące istnienie zmian  związanych z narządem rodnym kobiety, a nierzadko stają się uzupełnieniem diagnozy postawionej w trakcie badań kontrolnych. Takie badanie, nawet w stanie pełnego zdrowia, każda kobieta powinna wykonać przynajmniej raz w roku – podkreśla dr n. med. Jakub Rzepka, ginekolog, ekspert Kliniki Sthetic w zakresie leczenia ginekologicznego i onkologicznego. W przypadku dolegliwości, rozpoznanie schorzenia i podjęcie właściwego leczenia jest podstawowym celem badania ginekologicznego, jakie w zależności od potrzeby, może dotyczyć miednicy przez powłoki brzuszne lub wnętrza pochwy oraz szyjki macicy. W określonych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych.

Rodzaje badań stosowanych w diagnostyce ginekologicznej

Badanie cytologiczne. Najbardziej znana obecnie i nieskomplikowana metoda diagnostyki schorzeń szyjki macicy, służy zarówno profilaktyce i wykrywaniu stanów przedrakowych oraz raka inwazyjnego szyjki macicy, jak i kontroli efektywności ich leczenia. Bezbolesne badanie przesiewowe polega na mikroskopowej obserwacji rozmazu pobranego z kanału szyjki i tarczy macicy. Badanie to powinny wykonywać pacjentki w wieku 25-60 lat w odstępach nie dłuższych niż raz na 2 lata, a w przypadku zmian – raz na rok. Pierwsza cytologia dotyczy każdej kobiety, która rozpoczęła życie seksualne, nie później niż 3 lata po inicjacji.

Kolposkopia. To badanie zw. „diagnostyką drugiego rzutu”, stosuje się w celu identyfikacji nieprawidłowości stwierdzonych wcześniej w badaniu cytologicznym. Metoda umożliwia dokładne badanie dolnego odcinka narządów rozrodczych oraz części pochwowej szyjki macicy po jej uwidocznieniu we wzierniku, oczyszczeniu ze śluzu i oświetleniu. Badanie obejmuje więc obszar, w którym prawdopodobieństwo występowania zmian patologicznych jest największe oraz wiąże się z pobraniem materiału do dalszych badań histopatologicznych. Jak sugeruje ekspert Kliniki Sthetic, w porównaniu do badania cytologicznego, kolposkopia posiada wysoką trafność diagnostyczną, jaką osiąga w granicach 85%.

USG przezpochwowe i USG przezbrzuszne. W celu lepszego rozpoznania zmian narządu rodnego, które nie zawsze są wyczuwalne podczas rutynowego badania ginekologicznego, wykonuje się ultrasonografię.  Nieinwazyjna i nieuciążliwa dla pacjentki technika, ma wysoką efektywność w przewidzianych dla niej zastosowaniach. Umożliwia obrazowanie narządu rodnego przy użyciu ultradźwięków, dzięki czemu uzyskujemy możliwość prawidłowej oceny jajników, jajowodów oraz macicy. USG ginekologiczne można wykonać dwoma sposobami: przezpochwowo – za pomocą sondy dopochwowej oraz przezbrzusznie – sondę przykładając nad spojeniem łonowym.

Histeroskopia. W diagnostyce badanie wykorzystywane jest do podglądu wnętrza macicy przy użyciu histeroskopu –  specjalnego optycznego przyrządu, który wprowadzony przez pochwę do szyjki macicy, a następnie do jamy macicy, doprowadza światło do jej wnętrza i przekazuje jej obraz do zewnętrznej kamery cyfrowej. Histeroskopia umożliwia rozpoznanie stanów przednowotworowych i innych zmian w obrębie jamy i kanału szyjki macicy, m.in. polipów, do usunięcia których stosuje się histeroskopię operacyjną. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza ginekolog na podstawie wcześniejszego wywiadu, badania ginekologicznego oraz USG przezpochwowego. Choć nie jest to warunek konieczny, zabieg przeprowadzić można w znieczuleniu ogólnym.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze