Medycyna

Birma – Thanaka kosmetykiem na wszystko.

 

Birma to kraj w Azji, który z roku na rok odwiedzany jest przez coraz większą liczbę turystów. To, co zwraca naszą największą uwagę tuż po wylądowaniu w tym miejscu, to umazane w większym lub mniejszym stopniu twarze ludzi. Substancja ta nazywa się Thanaka i zdobi twarz większości mieszkańców Birmy – czym zatem ona jest i w jakim celu się ją stosuje?

 

Czym jest thanaka?

 

Jest to substancja powstała ze sproszkowanego drewna drzew z gatunku Murraya lub Limonia Acidissima miesznaa z wodą. Mieszkańcy Birmy pokrywają sobie nią policzki, nos, a także czoło, a w niektórych przypadkach nawet uszy i szyję. Kształty czy wzory, które widnieją na twarzach zależne są wyłącznie od fantazji tych osób i nie mają określonego znaczenia. Część birmańczyków nakłada sobie jedynie cienką warstwę thanaki, reszta zaś grubą, która po wyschnięciu tworzy charakterystyczne pęknięcia.

Thanaka nakładana jest za pomocą pędzla lub też palcem, niektórzy ludzie bardzo zwracają uwagę na szczegóły i tworzą na swoich twarzach rozmaite rysunki. W efekcie kontrast tej substancji z ciemną karnacją skóry daje niezwykle oryginalny efekt, a także zwracający uwagę aspekt urody. W ten sposób też kobiety mogą dodać sobie uroku i wdzięku, co czyni je dla mężczyzn bardziej atrakcyjnymi.

 

Jakie właściwości posiada thanaka?

 

Warto wiedzieć, że substancja ta jest nakładana na twarz w celu ochrony przed silnymi promieniami słonecznymi, a także wiatrem. Co więcej, wybiela, a także wygładza naszą skórę, dodając jej jednocześnie blasku. Polecana jest kobietom, których skóra wydziela nadmierną ilość sebum, a co za tym idzie – borykają się z różnego rodzaju wypryskami. Pomaga również uporać się ze świądem, a także różnego rodzaju oparzeniami.

Co ciekawe, thanaka jest stosowana przez birmińczyków od ponad 2000 lat, mimo iż mają oni dostęp do nowoczesnych, chemicznych kosmetyków. Tradycja i natura pozostaje jednak niezwyciężona i substancja ta wciąż cieszy się największą popularnością. Dzięki temu jest znana również w innych krajach, takich jak na przykład Tajlandia.

Aby uatrakcyjnić ten kosmetyk, producenci tworzą już thanakę w formie gotowej do nałożenia, a dla zwiększenia walorów zmysłowych dodaje się na przykład różnego rodzaju olejki, które nadają substancji niezwykłego zapachu. Niekiedy możemy również zakupić thanakę w formie bryłki i samodzielnie rozrobić ją z wodą.

 

Thanaka dobra na wszystko

 

Dosyć ciekawą informacją jest to, że do produkcji thanaki nadają się wyłącznie stare drzewa, które mają przynajmniej 35 lat. Substancja ta wykorzystywana jest głównie do leczenia zapalenia skóry, a także wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Proszek z drewna ma działanie antyperspiracyjne, przeciwbakteryjne, a także ściągające, dlatego też thanaka jest składnikiem wielu kosmetyków.

Substancja ta oczyszcza, a także wygładza skórę, zwęża pory, a także absorbuje serum, dzięki czemu nasza skóra staje się pełna blasku i odżywiona. Znajduje się w składzie wielu współczesnych maseczek, kremów, pudrów, a nawet dezodorantów. Co ciekawe, thanaka w połączeniu z olejem kusumba tworzy miksturę, która zapobiega wyrastaniu włosków w danym miejscu na ciele. Taką substancję należy stosować regularnie przez około 3 miesiące, aby zauważyć efekty.

 

Jak widać thanaka to substancja, która powinna zaprzyjaźnić się ze skórą każdej kobiety. Jednym pozwoli uporać się z problemami skórnymi, innym odpowiednio nawilży i wygładzi cerę. Takie rozwiązanie jest znacznie lepsze niż współczesne chemiczne kosmetyki, które możemy zakupić w każdym sklepie.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze