Badania Dla niej Leczenie Medycyna Porady lekarskie Twarz

Aparat estetyczny – Dyskretne leczenie ortodontyczne

opalescence

Estetyczne aparaty ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne nie musi oznaczać dla pacjenta konieczności pogodzenia się z koniecznością ukrywania swojego uzębienia przez nawet 2-3 lata, w zależności od stopnia zaawansowania wady zgryzu. Dzisiejsze gabinety ortodontyczne dysponują już metodami leczenia, które bez zmniejszania estetyki uśmiechu pozwalają na prostowanie zębów. Mowa tu o estetycznych aparatach ortodontycznych. Z czego są wykonane i czy są równie skuteczne jak aparaty metalowe?

To ostatecznie ortodonta decyduje, jaką terapię zastosować w przypadku danego pacjenta i jego problemu z uzębieniem. Może też wykorzystać cieszące się rosnącą popularnością u pacjentów aparaty estetyczne. Mowa tu o aparatach w praktyce niewidocznych. Wśród nich wymienia się:

  • aparaty z zamkami ceramicznych i porcelanowymi,
  • aparaty z zamkami przezroczystymi, w tym aparat kryształowy i szafirowy.

Aparat estetyczny stosowany jest nie tylko dla uzyskania pożądanego efektu leczenia wad zgryzu, ale też dla uniknięcia oszpecenia pacjenta. Dlatego mówi się o nich, że są aparatami kosmetycznymi, podobnie jak aparaty lingwalne i poniekąd aparaty bezligaturowe, które także są znacznie mniej widoczne niż aparaty klasyczne, z metalowymi zamkami, łukami i kolorowymi ligaturami.

Dlaczego warto wybrać aparat kryształowy?

Ciekawym pomysłem dla pogodzenia konieczności leczenia ortodontycznego pacjenta z estetyką jego uśmiechu, będzie wybór aparatu kryształowego. Po założeniu na zęby jest on niewidoczny dla osób postronnych.  Zarówno zamki, jak i ligatury aparatu wykonane są w takim przypadku z przeźroczystego materiału. Stapiają się z wyglądem szkliwa, dlatego bez obaw można się szeroko uśmiechać i śmiać swobodnie.

Warto wybrać aparaty stały kryształowe nie tylko ze względu na ich niemal niewidoczność, zwłaszcza w przypadku aparatów kryształowych, gdzie zamki wykonane są  z krystalicznie czystego szafiru. Otóż mają one gładkie kontury, nie powodują podrażnień czy powstawania aft w jamie ustnej pacjenta. Zamki kryształowe nie przyciągają kamienia nazębnego, nie tworzą środowiska pożądanego przez chorobotwórcze bakterie, ani nie ulegają przebarwieniom. Przez cały okres leczenia nie trzeba martwić się o zmniejszenie pod jakimkolwiek względem walorów estetycznych, jakie przypisywane są do stałych aparatów kryształowych.

Ortodonta może zaproponować leczenie aparatem kryształowym u osób, którym zależy na pięknym uśmiechu, a nie mogą z różnych względów pozwolić sobie na aparat metalowy. To dobre rozwiązanie dla pacjentów o bardzo białych, naturalnych zębach, gdzie założenie aparatu z zamkami metalowymi tworzyłoby mało estetyczny kontrast

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze