Dieta Odchudzanie

Woda mineralna nisko czy średniozmineralizowana?

water-1160541_1920

Sprzedaż wody butelkowanej w Polsce wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Choć woda z kranu nadaje się do picia, to w wielu regionach kraju jej smak i jakość pozostawiają wiele do życzenia. Ilość rodzajów wody dostępnych w sklepach może natomiast przyprawić o zawrót głowy. Wiele osób zadaje sobie pytanie czym właściwie różni się woda mineralna od wody źródlanej i która będzie najzdrowsza dla nich i ich rodzin.  Podpowiadamy, jak czytać etykiety producentów wody!

Rodzaje wody mineralnej

Woda mineralna wydobywana jest z głęboko położonych zbiorników i zwykle ma stały skład chemiczny. W zależności od źródła wydobycia ma różną zawartość składników mineralnych.  Woda niskozmineralizowana (określana też jako źródlana) zawiera do 500 mg pierwiastków w litrze, średniozmineralizowana od 500 do 1500 mg, natomiast wysokozmineralizowana powyżej 1500 mg na litr. Każda z tych wód, choć wydobywana z różnych głębokości, jest mikrobiologicznie i chemicznie czysta i bezpieczna do spożycia.

Jaki rodzaj wody dla kogo?

Wybierając wodę mineralną, powinniśmy kierować się zawartością składników mineralnych, przypadających na jeden litr. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku wód wysokozmineralizowanych, które pite w nadmiernych ilościach mogą powodować niekorzystne skutki zdrowotne w przypadku osób z pewnymi schorzeniami. Z dużą ostrożnością do ich spożywania powinny podchodzić osoby cierpiące na nadciśnienie, choroby krążenia, choroby nerek czy z problemem zatrzymywania wody w organizmie. Takim osobom zaleca się wybieranie wody o niskiej zawartości sodu. Wyskozmineralizowanej wody nie powinny pić też kobiety w ciąży i karmiące piersią, nie zaleca się też podawania jej dzieciom. Jeśli masz wątpliwości, czy woda wysokozmineralizowana będzie dla ciebie bezpieczna, wybieraj wodę średnio- lub niskozmineralizowaną. Ma ona łagodny smak, doskonale nadaje się do kawy, herbaty czy przygotowywania posiłków. Warto zwrócić uwagę na wodę firmy Dar Natury. Jest ona wydobywana z ekologicznie czystych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej i dostarczana do tysięcy biur i domów w Polsce. Firma zapewnia też praktyczny i elegancki dystrybutor, dzięki któremu cała rodzina ma stały, wygodny dostęp do pysznej i zawsze świeżej wody.

Pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu

Woda jest niezbędna do niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie człowieka. Przyjmuje się, że optymalny poziom nawodnienia zapewnia wypicie około 8 szklanek wody dziennie. Ilość ta może się różnić w przypadku niektórych osób. Zapotrzebowanie rośnie w czasie upałów, gdy bardziej się pocimy czy w przypadku osób intensywnie uprawiających sport. Należy też pamiętać, że gazowane napoje, kawa czy herbata mają działanie moczopędne i powinno się uzupełniać straty wody powstałe w wyniku ich nadmiernego spożycia. Pamiętaj, że odpowiednio nawodniony organizm to dobre samopoczucie, więcej energii i lepszy wygląd. Już niewielkie odwodnienie daje o sobie znać bólami głowy, sennością i rozdrażnieniem. W dalszej kolejności pojawia się suchość skóry, osłabienie czy zawroty głowy. Bardzo ważne jest więc, aby pić wodę regularnie nie czekając na pojawienie się pragnienia.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze